اختصاص 2 میلیارد ریال برای بازسازی ساختمان چوبی گمرک آستارا

25/ 4/ 96 : یکشنبه
دسته بندی : معماری


 مدیر کل گمرک آستارا از اختصاص 2 میلیارد ریال اعتبار برای ادامه طرح بازسازی و مرمت ساختمان چوبی گمرک این شهرستان خبر داد.


رسول امیدی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این اعتبار از سوی سازمان گمرک ایران اختصاص یافت و برای تکمیل طرح بازسازی ساختمان قدیمی گمرک آستارا، شش میلیارد ریال لازم است.
وی با تقدیر از مشارکت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا در این کار افزود: مرمت این بنا از سال گذشته آغاز و تاکنون 2 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است. 
وی اضافه کرد: پیمانکاران این طرح توسط سازمان گمرک تعیین شده اند و به خاطر ظرافت مرمت آن، پیش بینی می شود در صورت تامین اعتبار در سال آینده به بهره برداری برسد.
امیدی با اشاره به اینکه در مرمت و بازسازی این بنا حفظ بافت سنتی آن مد نظر است، اظهار کرد: ثبت این اثر تاریخی و تبدیل آن به موزه تخصصی گمرک در دستور کار ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و گمرک آستارا قرار دارد.
ساختمان چوبی گمرک آستارا به مساحت 400 متر مربع در 2 طبقه دوبلکس به ارتفاع هفت متر و با سقف سفالی شیبدار احداث شده و طبقه اول آن دارای پنج اتاق اداری، 2 سالن بزرگ، بالکن دور ساختمان، سرویس بهداشتی و آشپزخانه است و در طبقه دوم نیز پنج اتاق اداری دیگر به همراه سرویس بهداشتی و انبار زیر شیروانی ساخته شده است. 
گمرک آستارا در حدود سال های 1205 هجری شمسی در دوره عباس میرزا توسط کارشناسان بلژیکی دایر و با احداث ساختمان چوبی، فعالیت گمرکی در این نقطه از کشور آغاز شد.

#بازسازی#ساختمان#چوبی#گمرک#آستارا#معماری#میراث#فرهنگی
اخبار مرتبط
نظرات