معرفی رشته «معماری آینه‌کاری»

29/ 3/ 96 : دوشنبه
دسته بندی : معماری

معرفی رشته «معماری آینه‌کاری»/ اجرای دکوراسیون منازل را برای آینه‌کاری به این هنرجویان بسپارید
فارغ‌التحصیلان رشته «معماری آینه‌کاری» می‌توانند به عنوان آینه‌کار حرفه‌ای برای اجرای دکوراسیون داخل منازل مجلل و اماکن مذهبی و مقدس مشغول به کار شوند.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «معماری آینه‌کاری» در زمینه صنعت از گروه معماری و ساختمان قرار دارد.
*معرفی رشته
معماری آینه‌کاری از تزئینات معماری اسلامی است که از دیرباز در ساختمان‌ها و اماکن مقدس و مذهبی استفاده می‌شده است و در ردیف صنایع دستی قرار می‌گیرد.
ایرانیان در اجرای آن بسیار موفق بوده و در تمامی کشورهای جهان برای نصب و اجرای آینه‌کاری در فضاهای داخلی از استادکاران ایرانی دعوت به عمل می‌آید.
رشته «معماری آینه‌کاری» در واقع دارای 106 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 53 ساعت شایستگی‌های فنی، 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی و 2 ساعت دروس اختیاری است.
*سطح آموزشی مهارت‌ها
هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، چهار استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی ذیل دست می‌یابند:
1ـ گچ‌بر: در این استاندارد که در پایه‌های دهم اجرا می‌شود، هنرجو می‌تواند ضمن رعایت اصول ایمنی و بهداشتی پس از آماده‌سازی امکانات از عهده ترسیم طرح‌های گچ‌بری، کشوزنی، قالب‌سازی و نصب طرح‌های پیش‌ساخته گچی برآید.
2ـ کمک گچ‌کار درجه 2: در این استاندارد که در پایه‌های دهم اجرا می‌شود، هنرجو می‌تواند ضمن رعایت اصول ایمنی و بهداشتی پس از آماده‌سازی امکانات، از عهده شناخت اشکال و سطوح هندسی، الک و غربال کردن، ساختن ملات گچ، گچ و خاک و گچ کشته زیرسازی و آسترکشی و مالیدن ملات گچ و خاک برآید.
3ـ آینه‌کاری درجه 1 و 2: در این استاندارد که در پایه‌های یازدهم و دوازدهم اجرا می‌شود، هنرجو می‌تواند با استفاده از ابزارهای برش آینه، براساس طرح‌های سنتی و تزیینی آینه را برش داده و در ساخت تابلوهای تزیینی به کار برد یا طرح‌های رایج در آینه‌کاری ابنیه، دیوار و سقف اماکن مختلف را اجرا کند.
*آینده تحصیلی و شغلی
شرایط و نحوه ادامه تحصیل: هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی، دانشگاه آزاد و دانشگاه فنی و حرفه‌ای و یا فوق لیسانس و دکترای ناپیوسته در دانشگاه دولتی و در رشته و گرایش معماری و ساختمان ادامه تحصیل دهند.
آینده شغلی و بازار کار: فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان آینه‌کار حرفه‌ای برای اجرای دکوراسیون داخل منازل مجلل، اماکن مذهبی و مقدس و همچنین مجموعه عظیم آستان قدس رضوی با ساخت اجزای داخلی ساختمان با آینه و هنر تذهیب مشغول به کار شوند.
* ساعت آموزش
رشته «معماری آینه‌کاری» دارای 106 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 53 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.
استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «هنر آینه‌کاری درجه ۲ متشکل از 4 واحد نظری و 7 واحد عملی»، «هنر آینه‌کاری درجه ۱ متشکل از 5 واحد نظری و 10 واحد عملی»، «کمک گچ‌کار درجه ۲ متشکل از یک واحد نظری و 3 واحد عملی»، «گچ‌بر متشکل از 2 واحد نظری و 9 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

#آینه#کاری#معماری#دکور#دکوراسیون#رشته#آموزش#گچ#کار#دانش
اخبار مرتبط
نظرات